Novella írás.
100 oldalasnál kisebb írásokat nevezzük novellának. Vagyis a novella elnevezés egy terjedelmi meghatározása az írásoknak.
Rögtön a közepébe vágok. Regényíróknak kötelezővé tenném a novellaírást, ugyanis remek jó lehetőség a tanulásra, fejlődésre és nagyon szórakoztató tevékenység még akkor is ha néha nehéz. Novella írás kihívás is. Vajon megtudunk e felelni a követelményeknek? Milyen követelményekre gondolok? Nyilván a rövid terjedelem egy feszes, sallang mentes történet mesélést kíván. Megjegyzem, hogy hosszú regényeknél is ez lenne kívánatos, de sajnos előfordul, hogy túlírott prózai művekkel vannak tele a könyvtárak polcai.
A. Kevés szereplő. Nem kell magyaráznom kevés oldalon kis terjedelembe nem lehet sok karaktert felvonultatni. Ha kitaláljuk, hogy 6 szereplő lesz a legjobb ha kettőt kihúzunk maradjon csak négy. Kevés karakter szerepeljen a műben erre törekedjünk. Mellékszereplő nem kell, csak olyan karakter aki tényleg előre viszi a történetet.
B. Cselekmény. Nem kell felvezetés, írhatunk ha igényeljük de ki kell vágni a végleges változatból. Kezdjük a történetet a közepén. Csapjunk bele a lecsóba.
C. Nem szükséges tervezés, vázlat ötletelés üljünk le és írjunk meg azt a novellát, ha jól csináljuk akkor jól fogjuk magunkat érezni a végén. Imádni fogjuk a befejezést ami számunkra is meglepetés mert nem terveztük el előre.
D. Hogy lehet feszessé tenni a történetet? Egyszerűen, szinte mindenki szövegszerkesztőt használ ami mutatja, hogy hány szónál tartunk. Befejeztünk a novellát és látjuk, hogy 30 ezer a karakterszám. Próbáljuk meg lefaragni 20 ezerre. Szépen sorban vegyük ki a sok felesleges mondatot. A sok felesleges párbeszédet, cselekvést. Faragjuk bátran a szöveget. Nyugodtan le lehet faragni pl. egy kérdést vágjunk ki maradjon meg csak a válasz. Megfogtok lepődni, hogy milyen sok sallangot írtok. Érdemes kipróbálni a kivágós módszert.